O mnie

Nazywam się Paweł Leśniak. Urodziłem się w Toruniu. Ukończyłem IV LO w Toruniu, w którym przez trzy lata opiekowałem się "dostępem do Internetu". Ukończyłem studia informatyczne na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Jestem magistrem informatyki z obronioną pracą pod tytułem "Przetwarzanie po stronie serwera dla urządzeń mobilnych".

W latach 2000-2006 współpracowałem z firmą hostingową DrewNet. Wykonywałem większość zadań administracyjnych, takich jak konfiguracja sprzętu, aktualizacja oprogramowania na serwerach, instalacja i konfiguracja serwerów usługowych WWW, FTP, SMTP, POP/IMAP, MySQL, DNS, a także prowadziłem bieżącą obsługę techniczną użytkowników.

Od 2001 roku pracuję w Pracowni Informatyki Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk. Do moich obowiązków należy m.in. obsługa serwerów usługowych opartych na linuksie.

Od 2004 roku zajmuję się dodatkowo klastrami obliczeniowymi. Do instalacji i aktualizacji klastrów wykorzystuję oprogramowanie własnego autorstwa. Do zarządzania i monitorowania wykorzystuję SGE/OGE oraz Ganglia.

  • Pierwsza instalacja składała się z 4 komputerów z procesorem Pentium 4 spiętych siecią ethernet pracujących pod kontrolą openMosixa. W 2005 roku zmieniłem system zarządzania na Sun Grid Engine (SGE).
  • W kolejnym roku uruchomiony został nowy klaster - 11 maszyn rackowych 1U na platformie Tyan z procesorami AMD Opteron + maszyna do obsługi dysków. System ten również uruchomiony został pod kontrolą SGE. Docelowo system rozbudowany został do 19 węzłów z procesorami AMD (Opteron i Phenom).
  • 2008 rok zaowocował nowym klastrem w architekturze blade (HP) z procesorami Intel Xeon E54xx. Klaster ten ma moc nieco ponad 1TFlop/s w 18 węzłach obliczeniowych. System ten został wzmocniony w 2010 roku o 3 węzły typu twin z procesorami Xeon E55xx - łączna moc ponad 1,4TFlop/s.
  • Kolejny klaster powstał w roku 2012. Składa się z 10 węzłów SuperMicro z procesorami Xeon E5-26xx kontrolowanych przez SGE oraz węzła dyskowego. Wydajność wynosi prawie 2,5TFlop/s.
  • Na przełomie 2012/2013 uruchomiłem kolejny klaster oparty na platformie SuperMicro i oprogramowaniu SGE. Tym razem wykorzystana została platforma Twin^2 - w jednej obudowie rack 4 serwery z procesorami Xeon E5-26xx. 24 serwery uzyskują wydajność ponad 7TFlop/s.

Aktualnie używam linuksa z dystrybucji Arch Linux. W przeszłości używałem m.in. CRUX, Openwall, RedHat, Slackware. Próbowałem również używać [X|L]ubuntu, Mandriva, Aurox. W niewielkim stopniu zapoznałem się z systemami SunOS/Solaris, HP-UX, IRIX.

W czasie studiów i w pracy zawodowej udało mi się poznać w mniejszym lub większym stopniu bazy danych MySQL/MS SQL, języki C/C++, Pascal, Fortran, Java, Perl, PHP, a także biblioteki graficzne MFC (MS VisualStudio), OWL (Borland Delhi, Borland C++ Builder), Qt (libqt pod linuksem).

 

Zasłyszana mądrość: "Nie dyskutuj z idiotą, bo sprowadzi Cię na swój poziom i pokona doświadczeniem."